Pohanka

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...Loading...
pohanka

Pohanka je díky svému častému využití řazena mezi obiloviny, ve skutečnosti je ale příbuzná spíše s rebarborou nebo šťovíkem. Pochází ze střední a severní Asie a konzumuje se hlavně její plod.

Slupky semena pohanky jsou velmi tvrdé a dají se odstraňovat dvěma způsoby. Prvním způsobem je odstranění slupky mechanicky, kdy nedochází ke znehodnocení živin a výsledná barva krup je světlá. Druhý způsob je tzv. termický, ale v tomto případě je většina živin znehodnocena a kroupy mají hnědou barvu. Samotné slupky mají další využití například k výrobě pohankového čaje nebo jako výplň do polštářů. V poslední době se setkáváme i s konzumací pohankové natě a výhonků v různých formách. Do sušených salátů,  polévek nebo k odšťavnění. Konzumace pohankové natě v sobě ale skrývá určitá rizika, o kterých se dále zmíníme.

Pohanka obsahuje velké množství vlákniny, vitamínů a minerálů. Z minerálů určitě stojí za to zmínit hořčík, mangan, měď, fosfor, zinek, železo nebo draslík. Z vitamínů obsahuje vitamíny B1, B2, B6, niacin, cholin, vitamin E a vitamin P. Ten působí blahodárně na obranyschopnost organismu a na prevenci srdečních chorob.

Chci zdravý jídelníček

Hlavním zdrojem energie v pohance jsou sacharidy. Tyto sacharidy jsou ve formě lehce stravitelných škrobů, tedy pomalého cukru. Dále v ní najdeme vysoký obsah proteinu v podobě vyvážené skladby 18 aminokyselin. Obsahuje i kyselinu linolenovou a linolovou a vícenenasycené mastné kyseliny snižující LDL cholesterol. Pro osoby trpící celiakií je výbornou potravinou, protože neobsahuje lepek.

Ideální je konzumovat pohanku namáčenou nebo naklíčenou. Nemusíte ji tedy tepelně upravovat. Světlou vyloupanou pohanku stačí namočit přes noc do studené vody a ráno pak přebytečnou vodu slít. Pokud se rozhodnete pohanku klíčit, budete k tomu potřebovat pouze vlhký ubrousek namočený na 15 minut (při delší době by ubrousek zeslizovatěl). Klíčky můžete použít třeba do salátů nebo pomazánek. Neloupanou pohanku lze využít víceméně pouze ke klíčení nebo k přípravě čaje.

Zelené výhonky – nať jsou však toxické. Obsahují fagopyrin, který při akumulaci pod pokožkou způsobuje tzv. hyperfotosensitivitu. Ta se projevuje toxickou reakcí při vystavení kůže slunečnímu záření. Pokožka zrůžoví, až zčervená a svědí. Celé to dále doprovází silná přecitlivělost na chlad a tento stav může trvat až několik dní. Nejdříve byly tyto symptomy popsány u dobytka, ale v době popularity zelených šťáv z čehokoliv zeleného začal člověk konzumovat mnohem větší množství pohankové natě a tak se díky vysoké koncentraci fagopyrinu objevil hyperfotosensitivismus i u člověka. Doporučujeme Vám tedy zůstat u namočeného nebo naklíčeného pohankového semene nebo případně u pití čaje z pohanky.

 
 
 
Zpět na všechny články

Dejte nám Like :)

Začněte hubnout!

Vyplníte online formulář

Začněte vyplněním dvou políček online formuláře.

Zavoláme Vám a domluvíme se

Domluvíte si schůzku a termín na nejbližší pobočce.

Dostavíte se na pobočku

Individuální diagnostika a konzultace s naším výživovým poradcem.

Názory klientů

Dáša Stummerová

clientKolegyně v práci hezky zhubla, a když jsem dostala odvahu se jí zeptat, jak je to možné, přivedla mne její odpověď do NATURHOUSE v Liberci. Byla jsem nervózní, ale pan dietolog byl milý a pozitivní a pomohl mi vše překonat.

 
Podívejte se na naše video a zjistěte, jak konzultace v NATURHOUSE probíhá.
 
Objednejte se na konzultaci

Objednete se na konzultaci pomocí jednoduchého formuláře, který naleznete na stránkách. Začněte hubnout ještě dnes.

 
3 základní principy hubnutí
 
Naše metoda

Pořád nechcete uvěřit, že s námi můžete zhubnout až 8 kilo za měsíc? Přijďte se přesvědčit na jednu z 69ti poboček v celé ČR. Na základě analýzy těla vytvoříme individuální jídelníček, díky kterému začnete od prvního dne hubnout a nebudete mít hlad.

Zjistit více
Jak to funguje?

Kolik zhubnu a za jak dlouho? Kolik stojí konzultace v pobočce NATURHOUSE? Jakým způsobem hubnutí funguje? Je možné jíst zdravě a přitom chutně? Jak zjistím své BMI a co to vůbec znamená? To vše a mnohem víc Vám zodpovíme v sekci Jak to funguje?

Zjistit více
Vaše příběhy

Máme několik důkazů, že hubnutí s NATURHOUSE funguje. Přečtěte si příběhy lidí, kterým odborníci dokázali pomoct. Ať už zhubli 10 nebo 50 kilogramů, jedno je spojuje. Cítí se skvěle a fit, mají více energie a jsou zkrátka šťastní, že to dokázali.

Příběhy klientů