Fenykl a jeho účinky

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím žádné hodnocení)
Loading...Loading...
fenykl a jeho účinky

Fenykl obecný se řadí do jedné rodiny s kmínem, anýzem, koprem, celerem nebo petrželí. To znamená, že patří do skupiny rostlin, které se široce užívají jak v kuchyni, tak i v léčitelství.

Poprvé jsme se o této bylině k léčení či ke kulinářství dozvěděli již z doby starověku, kdy ho používali ve staré Číně, Indii, Orientu a v oblasti Středomoří.

Fenykl dorůstá až do výšky 2 metrů a zužitkovat ho lze celý od zralých plodů, po listy, nadzemní řapíkatou část nebo kořen. Nejčastěji se setkáte se semínky fenyklu. Ty se svým tvarem podobají kmínu, ale jsou trochu větší, a jakmile dozrají a usuší se, mají světle hnědou barvu. Tyto semínka obsahují mnoho prospěšných látek, jako jsou silice, éterické oleje, cukr, stopové prvky a vitaminy. Užití těchto semen lze ve formě nálevu nebo odvaru.

Fenykl na trávení

Látky obsažené v semenech fenyklu uvolňují hladké svalstvo trávicího traktu. To pomáhá uvolňovat křeče v oblasti žaludku a střev a zlepšují odchod zadržovaných plynů z těla. Tohle znají hlavně maminky, jelikož u malých dětí je to jedna z nejjednodušších cest, jak pomoci při dítěti při plynatosti. Navíc fenyklový čaj má velmi příjemnou nasládlou chuť, takže Vaše dítě nebude mít problém nápoj vypít. Tohle ale neplatí pouze pro malé děti, ale pro všechny věkové skupiny, pokud máte nafouknuté bříško. Je účinný i při menších poruchách trávení nebo překyselení žaludku. Říká se, že ve středověku tento nápoj pily ženy jako prevenci proti obezitě, jelikož navozují pocit sytosti a snižují tak chuť k jídlu.

Chci zdravě hubnout

Fenykl při nachlazení

Další jsou prospěšné účinky na dýchací cesty. Fenykl pomáhá čistit sliznici dýchacích cest a zlepšuje odkašlávání. To velmi oceníte při nachlazení, chřipce nebo angíně. Používat ho můžete samotný nebo ho přidávat do různých bylinných směsí například s lipovým květem, květem černého bezu, hluchavkou nebo diviznou. Ze silného odvaru ze semen lze připravit i kloktadlo při bolesti v krku.

Další účinky fenyklových semen

Látky, které jsou obsažené v semenech, působí lehce močopudně, takže Vám pomohou s odvodňováním a očištěním organismu. Příznivě působí i na játra a ledviny. V lidovém léčitelství se čaj ze semen používá na zvýšení produkce mateřského mléka. Nálev z fenyklu se také uplatňoval jako ústní voda. Dokonce naši předkové žvýkali celá semena, jako my dnes žvýkáme různé druhy žvýkaček.

Fenykl v kuchyni

Řapík fenyklu si mnoho lidí oblíbilo jako kulinářskou lahůdku. U nás ale takovou tradici bohužel nemá. To ale nikomu nebrání nechat se inspirovat a fenykl zařadit do svého jídelníčku. Zakoupit ho můžete v lepších prodejnách zeleniny. V syrovém stavu ho můžete použít do salátu. Listy mají silnou anýzovou vůni a tak je lze přidávat například k nakládané zelenině místo kopru, do omáček nebo pomazánek. Používání semen fenyklu má velmi dlouhou tradici v likérnictví a jsou součástí výroby bylinných alkoholických nápojů.

 
 
 
Zpět na všechny články

Dejte nám Like :)

Začněte hubnout!

Vyplníte online formulář

Začněte vyplněním dvou políček online formuláře.

Zavoláme Vám a domluvíme se

Domluvíte si schůzku a termín na nejbližší pobočce.

Dostavíte se na pobočku

Individuální diagnostika a konzultace s naším výživovým poradcem.

Názory klientů

Dáša Stummerová

clientKolegyně v práci hezky zhubla, a když jsem dostala odvahu se jí zeptat, jak je to možné, přivedla mne její odpověď do NATURHOUSE v Liberci. Byla jsem nervózní, ale pan dietolog byl milý a pozitivní a pomohl mi vše překonat.

 
Podívejte se na naše video a zjistěte, jak konzultace v NATURHOUSE probíhá.
 
Objednejte se na konzultaci

Objednete se na konzultaci pomocí jednoduchého formuláře, který naleznete na stránkách. Začněte hubnout ještě dnes.

 
3 základní principy hubnutí
 
Naše metoda

Pořád nechcete uvěřit, že s námi můžete zhubnout až 8 kilo za měsíc? Přijďte se přesvědčit na jednu z 69ti poboček v celé ČR. Na základě analýzy těla vytvoříme individuální jídelníček, díky kterému začnete od prvního dne hubnout a nebudete mít hlad.

Zjistit více
Jak to funguje?

Kolik zhubnu a za jak dlouho? Kolik stojí konzultace v pobočce NATURHOUSE? Jakým způsobem hubnutí funguje? Je možné jíst zdravě a přitom chutně? Jak zjistím své BMI a co to vůbec znamená? To vše a mnohem víc Vám zodpovíme v sekci Jak to funguje?

Zjistit více
Vaše příběhy

Máme několik důkazů, že hubnutí s NATURHOUSE funguje. Přečtěte si příběhy lidí, kterým odborníci dokázali pomoct. Ať už zhubli 10 nebo 50 kilogramů, jedno je spojuje. Cítí se skvěle a fit, mají více energie a jsou zkrátka šťastní, že to dokázali.

Příběhy klientů